تاریخچه جشنواره ملی قهرمانان صنعت


جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران - باشکوه ترین جشن سالانه صنعت کشور- در حال حاضر یکی از معتبرترین جوایزی است که در عرصه تجلیل از برترین و موفق ترین شرکت های ایرانی توسط بخش خصوصی هر ساله برگزار و از مدیران این شرکت ها و ساز مان ها، طی مراسمی تجلیل به عمل می آید.

این جشنواره فعالیت خود را از سال 1384 آغاز و تاکنون یازده دوره در سطح ملی با حضور وزرای صنعت ، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اقتصاد و دارایی، امور خارجه ،رئیس کل بانک مرکزی ، رئیس کمیسیون های صنایع و معادن، انرژی، برنامه و بودجه ، در مرکزهمایش های بین المللی صدا و سیما برگزار گردیده است.

نخستین دوره جشنواره قهرمانان صنعت در سال 1384 برگزار شد. جشنواره با استقبالی که از آن صورت گرفت نشان داد که می تواند یک جایگاه ویژه و مهمی در فضای صنعتی کشور پیدا نماید.      

از سال دوم کنفدراسیون صنعت کشور به عنوان حامی این جشنواره مطرح و فرآیند ارزیابی واحدهای نمونه صنعتی و کارآفرینان توسط این نهاد غیر دولتی صورت می پذیرفت و موسسه هوشمند تدبیر که پایه گذار این حرکت بود تنها در زمینه دبیرخانه این جشنواره فعالیت می کرد.

 سومین دوره که به نکوداشت  " استاد حاج محمدکریم فضلی" بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ پرداخت، نیز با شکوه هرچه تمام تر در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار و از این دوره مدل ارزیابی جشنواره کامل تر و علمی تر شد.

 دوره چهارم (سال 1387) نیز به نکوداشت "استاد حاج مرتضی خلیلی" بنیانگذار گروه صنعتی گداختار برگزار و  خانه صنعت و معدن ایران نیز به جمع حامیان این حرکت خودجوش که توسط تعدادی از جوانان نخبه پایه ریزی شده بود افزوده شد و سعی بر آن گردید این رویداد کم نظیر در عرصه صنعت کشور به عنوان نهاد غیر دولتی به روند خود ادامه دهد.                                                                 

در پنجمین دوره این رخداد بزرگ در عرصه صنعت کشور به نکوداشت" استاد محمد عصارزاده گان" بنیانگذار گروه صنایع غذایی آرد جرعه در محل همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار گردید و مقامات ارشد دولتی متولی بخش صنعت و کارآفرینی نیز حضور داشتند و جایگاه و نحوه برگزاری این جشنواره را از نزدیک مشاهده نمودند.    

ششمین دوره جشن سالانه صنعت و کار آفرینی کشور (یکم آذر ماه سال 1389 )در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما به نکوداشت " استاد علی اصغر کیهانی" بنیانگذار شرکت ایران فریمکو  در ایران اختصاص یافت.                                                                                                                                                     

در این دوره نیز همانند دوره های گذشته برترین واحدهای پیشرو در اقتصاد ایران و کارآفرینان برتر کشور در بخش صنعت و اقتصاد و همچنین برای نخستین بار نیز مدیران در مسیر تعالی با رویکرد رهبری اثر بخش سازمانی ،   مدیران با رویکرد اخلاق حرفه ای در کسب و کار و محصول سال در این جشنواره انتخاب و معرفی شدند.در این مراسم از " محسن خلیلی عراقی " پدر صنعت ایران بعنوان قهرمان قهرمانان صنعت به شکل ویژه تجلیل بعمل آمد.   

هفتمین دوره جشنواره قهرمانان صنعت (12 دی ماه سال 1390) در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما با نکوداشت " استاد احمد غفاری " از پیشکسوتان صنعت شیرآلات و بنیانگذار شرکت کیز ایران و با حضور وزیر صنعت ،معدن و تجارت ومقامات ارشد دولتی برگزار گردید.

در این دوره نیز واحد های پیشرو صنعتی و اقتصادی کشور  انتخاب و معرفی شدند؛ مراسم هفتمین جشنواره قهرمانان صنعت و اقتصاد جمهوری اسلامی ایران در حالی پایان یافت که وزیر صنعت، معدن و تجارت حمایل قهرمان قهرمانان صنعت را به " شهید حسن تهرانی مقدم" (همسر و فرزندان) اهدا نمود.

هشتمین دوره جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران (27 آذرماه سال 1391) در مرکز همایش های بین المللی صدا وسیما به نکوداشت استاد منوچهر سلطانی حسینی از پیشکسوتان صنعت آرایشی و بهداشتی کشور و  بنیانگذار شرکت ایران آوندفر اختصاص یافت.

دراین دوره جشنواره رویکردی نوین تحت عنوان  پیشتازان بازار به موضوعات جشنواره اضافه گردید و علاوه بر واحدهای نمونه صنعتی و کارآفرینان از پیشتازان بازار در حوزه های مختلف صنعت نیز تجلیل بعمل آمد. دراین مراسم با حضور مقامات ارشد دولتی از جمله وزیر صنعت، معدن و تجارت، عضو شورای تشخیص مصلحت نظام، نائب رئیس مجلس و تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.

نهمین دوره جشنواره ملی قهرمانان صنعت(25 آذر ماه سال 1392) در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما به نکوداشت استاد دکتر مجید قاسمی بنیانگذار و مدیر عامل بانک پاسارگاد اختصاص یافت. در این مراسم افتخار میزبانی قهرمان دیپلماسی ایران جناب آقای دکتر محمدجواد ظریف وزیر محترم امور خارجه را داشته ایم.

 کمیته علمی جشنواره پس از مطالعات و تحقیقات بعمل آورده برای نهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت بخش ویژه ای تحت عنوان معرفی واحدهای برتر در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی را به رویکردهای برگزاری جشنواره اضافه نمودند. از آنجایی که صنعت نفت بعنوان پیشران اقتصاد کشور دارای جایگاه ویژه و یکی از اصلی ترین مزیت های اقتصاد ایران به شمار می رود، دبیرخانه جشنواره جایزه ویژه و ملی خود را پس از ارزیابی شرکت ها براساس مدل ارزیابی علمی به شرکت های موفق در عرصه نفت و گاز و پتروشیمی تقدیم نمود.

دهمین دوره جشنواره (21دی ماه 1393) در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما با حضور دکتر صالحی رئیس محترم سازمان انرژی اتمی و دیگر مقامات عالی رتبه دولتی برگزار شد در این مراسم ضمن معرفی و تجلیل از یکصد برند ارزشمند، از دیگر واحدهای صنعتی در حوزه های مختلف از جمله صنعت نفت،گاز و پتروشیمی ، ساختمانی و .... تقدیر بعمل آمد.